Vývoj a návrh AC/DC měničů s PFC
Navrhuji a vyvíjím AC/DC spínané zdroje podle specifických požadavků. Topologie měničů s nebo bez PFC (elektronickou korekcí účiníku) pomocí různých metod (CRM, TM, CCM). V případě izolovaných měničů jde o topologie flyback, propustný, poloviční můstek, plný můstek PWM, rezonanční poloviční můstek LLC, při proudech nad 3A se synchronním usměrňovačem. Zdroje jsou navrženy podle platných norem pro EMC a izolační pevnost do 2.5 kV (Třída I, s ochranným vodičem PE) nebo 4 kV (Třída II, s dvojitou izolací). Součástí vývoje je výpočet, návrh a výroba indukčností s transformátory. Dále pak výroba a testování prototypů. Rutinní zkušenosti mám do výkonu 250W. Více zde.
Zdroje navrhuji jen pro nízké napětí ve smyslu vyhl. č. 50/1978 Sb. tedy do 1000 VAC nebo 1500 VDC, sekundární strana spadá do kategorie zařízení SELV/PELV. Prakticky mám zatím vybavení jen na jednofázové napájení 230 VAC / 600 VA.
Upozornění: Návrh spínaného zdroje znamená i testování EMC na vyzařování do sítě, test elektrické pevnosti a odolnosti proti přepětí. Tuto certiffikaci včetně vyjádření k izolačním vzdálenostem ve výsledném zařízení musí vydat autorizovaná laboratoř. Například Elektrotechnický Zkušební Ústav (EZÚ). Mnou dodaný osazený plošný spoj zajišťuje jen požadavky na izolační vzdálenost živých a neživých částí na samotném spoji, ale není úplným funkčním celkem. Ve výrobku musí být zajištěná minimální vzdušná i povrchová vzdálenost od součástek, tak aby vyhověla pořadavkům zařízení I nebo II. Prakticky se to dělá vyložením izolační fólií (kovové pouzdro, dvojitá izolace), distačními sloupky, apod.
Vývoj a návrh DC/DC měničů
Navrhuji a vyvíjím galvanicky izolované i neizolované DC/DC spínané měniče a LED napaječe podle specifických požadavků. Topologie měničů Buck (jen snižující), Boost (jen zvyšující), SEPIC (zvyšující i snižující, napěťový výstup), poloviční můstek PWM (jako synchronní usměrňovač), push-pull PWM i s planárním transformátorem, flyback, propustný. Při nízkých výstupních napětích (logika 1 až 5V) a vyšších proudech je výhodné používat synchronní usměrňovače. Power sequencer pro napájení FPGA/CPU. Součástí vývoje je i výroba a testování prototypů. Zkušenosti s vývojem: Konstruoval a realizoval jsem DC/DC zdroje do výkonu 350W. Více zde.
Vpravo na fotce je menič 80-100V DC na 24V DC s plným můstkem pro řízení kartáčového elektromotoru s nabíječem olověného akumulátoru 2x12V.
Vývoj DC/DC MPP měničů pro fotovoltaiku
Navrhuji a vyvíjím galvanicky izolované i neizolované DC/DC spínané měniče s mikroprocesorovým řízením tzv. Maximum Power Point (MPP pro fotovoltaiku) Jedna z aplikací, kterou jsem realizoval byl mobilní zdroj elektrické energie pro dálkové pochody (testováno v Kyrgistánu). Zdrojem byl flexibilní fotovoltaický panel o maximálním výkonu 12W (přepevněný na batoh), lithium-polymerová baterie, LED svítilna a USB 5V/1A. Více zde.
Vývoj DC/DC měničů pro napájení výkonových LED
Navrhuji a vyvíjím DC/DC spínané zdroje podle specifických požadavků pro výkonové LED či COB LED. Topologie měničů Buck (jen snižující), Boost (jen zvyšující), ZETA (zvyšující i snižující, proudový výstup pro LED), poloviční můstek PWM (jako synchronní usměrňovač), push-pull PWM, flyback, propustný. Více zde.
Vývoj DC/AC invertorů (true sine wave, modifikovaný sinus)
Navrhuji a vyvíjím DC/AC spínané invertory na zakázku. Výstupní frekvence i tvar lze nejen pomocí PWM syntézy a LC filtrace s útlumovým RC článkem defakto naprogramovat a dosáhnout vysoké účinnosti. Modifikovaný sinus naopak nabízí vysokou účinnost a jednoduchost řízení při zachování stejné RMS hodnoty napětí s minimálním množstvím harmonických, což je výhodné pro případné napájení nízkofrekvenčních transformátorů pro snížení ztrát v jádře. Zkušenosti mám do výkonu 150W. Více zde.
Vpravo na fotce je měnič pro elektroluminiscenční fólii: step up 12-24/100V, plný můstek (BTL) 150V 1 - 3 kHz sinus s triakovým řízením výstupů. Studie, která předcházela projektu - zde.