Co je dyshidróza - alergie a zánět
Dyshidróza (dg. L30.1) je alergické zánětlivé onemocnění kůže, projevující se malými pupínky nebo puchýřky na dlaních, nebo nohou naplněnými čirou tekutinou. Je to akutní, chronická nebo opakující se dermatóza prstů, dlaní, plosek. Půchýřky mohou svědit, mírně bolet, nebo se nijak neprojevovat. Nehty na postižených místech mají skvrnitý vzhled s malými dolíčky.
Průběh zhoršuje kontakt s mýdlem, vodou, nebo dráždivými látkami. Mýdlo/detergent snižuje přirozenou kyselost naší pokožky a odstraňuje ochrannou vrstvu mastných kyselin z epidermis. To umožní prostup alergenu do podkoží, osídlení pokožky špatným mikrobiomem (bakterie, kvasinky nebo plísně) a rozvoj chronického zánětu. Typický průběh chronické formy: Puchýřky, rozšiřující se puchýřky, zežloutnutí puchýřků, loupání kůže, nová tenká kůže chvíli vydrží načež jakmile začne sílit opět se objeví puchýřky a celý cyklus se neustále opakuje s periodou asi 14dní až měsíc. Do současnosti považuje medicína tento ekzém za idiopatický (neznámá příčina). Po mnoha letech experimentování na sobě i jiných si troufám říct, že jsem odhalil příčiny a tedy i možnosti plného uzdravení. Místy je v textu samozřejmě nadsázka a pokus o vtip, aby se churavějící mohl zasmát. Tento text a uzdravení považuji za "Umění Žít", kde zpupnost a rychlé rady nemají místo. Proto je zde vloženo tolik muziky, která lépe než tisíce slov vyjádří emoce, které nejde napsat. Koncepce je inspirovaná triptychem Zahrada pozemských rozkoší od malíře Hieronyma Bosche: "Bohem (Pravdou) spasení a Bohem zatracení", protože uzdravení znamená zvítězit osobně nad pokušením jistých poživatin, které působí na opioidní systém v mozku. ;-D Věřím, že mít smysl pro humor a umět se zasmát svojí pošetilosti je vůbec to nejdůležitější v životě! :-)) Termín felčar používám s nadsázkou ve významu mastičkář, který konejší pacienta, odvádí pozornost, předepisuje mazání namísto toho, aby pacoše postavil před Pravdu, ten to pochopil, vykonal rozkaz a za pár měsíců se uzdravil. K felčarovi chodíte jak na bohoslužby. Lékaře (MUDr.) navštívíte jednou, maximálně dvakrát, pochopíte a akceptujete svá pochybení. Teda,... pokud nejste ignorantský dement, kterých je česká kotlina plná.
Mojí motivací není podkopávat současnou medicínu, ale naopak rozšířit vědecké poznání a předcházet používání antibiotik i kortikoidů v případech, kde motivovaný pacient může lecos sám změnit. Rizika opakovaného a častého používání antibiotik (ATB) i topikálních kortikoidů lékaři znají: bakteriální rezistence na ATB, ztenčování kůže a snižování citlivosti ke kortioidům, což nutí používat stále účinější kortikoid. Mojí oblíbenou zastávkou jsou skripta 1 LF UK wikiskripta.eu. Experimentoval jsem dlouze, obětoval vlastní kůži a vyhnul se jakýmkoliv extrémním dietám co dneska frčí.
Navíc se ukazuje, že zavčasu skutečně vyřešit primární příčiny zdánlivě banálního ekzému předchází mnohem horším zdravotním komplikacím: plně manifestované celiakii, se kterou jsou silně asociované závažné choroby: autoimunintí porucha štítné žlázy, diabetes mellitus 1. typu a revmatoidní artritida. Někteří pacienti s tímto ekzémem mívají i migrény nebo afty.
Jednostranné dietologické trendy považuji za šílenství doby. Já jím skoro všechno, jenom roky nejím pečivo, těstoviny, knedlíky, koláče z pšenice a žita (lepek) a jím velmi vzácně hovězí/věpřové (zdroj železa) a tvrdé sýry. Ovesné vločky (kaše) jím. Necpu se denně sušeným ovocem (především rozinky) a kvanty oříšků/semínek. Lze to jíst, ale s rozumem. Roky jsem držel jazyk za zuby a podezření na lepek ještě dlouze testoval. Ekzém se povedlo po úplném uzdravení znovu vyvolat špagetami, udržovat jen houskami/chlebem. Bezlepkové pečivo ekzém nevyvolá i při zátěžových testech "mírného přejídání". Bylo by nezodpovědné tvrdit něco, co není reprodukovatelné jako zapnutí a vypnutí světla vypínačem. Dnes si troufám tvrdit, že výskyt dyshidrózy u pacienta plně indikuje započátku přísnou bezlepkovou low-carb dietu, v které dominuje zelenina, proteiny a tuky. Ideálně rozmixované na kaši (viz pulverizace). Po půl roce se patrně bude možné vrátit k občasné konzumaci celožitných výrobků. Vyřazení moderní potravinářské pšenice z jídelníčku je celoživotní podmínka zdraví. Dalo by se to nazvat "rozvolněnou", méně přísnou bezlepkovou dietou s rozumným přístupem k životu, především odpočinku.
Dyshidróza je doslova skautskou Zkouškou trpělivosti a poctivosti nebývalých rozměrů, protože projevy ekzému jsou zpožděné dny, týdny a ještě závislé na dalších okolnostech běžného života (zánětlivou reakci musí nakonec vyvolat alergen/antigen, tj. třeba koupel, rozmáčení kůže). Já se snažím poctivě oddělit "zrno od plev". Tady hledáme a očišťujeme Pravdu a bojujeme se subjektivitou a sebeklamem. To vyžaduje poctivost a "oběť" od nás samých. Já neberu tento ekzém jako nemoc co chci zakrýt mastí, nebo odstranit ze života, já jí chci pochopit! Dnes umím dyshidrotický ekzém vyvolat a umím ho i zastavit, umím se zcela uzdravit bez felčarů, bez kortikoidů, a bez antibiotik. To je trošku jiná liga, že? To, že jsem "vládce" nad svým ekzémem dokazuje, že znám příčinnou souvislost! Kdo se vydá touto cestou, patrně se mu výrazně zlepší trávení a možná odpadnou další drobné neurologické problémy (bolesti hlavy, migrény, slabé projevy gluten ataxie projevující se jako "nemotornost", které bral "jako dané").
Prokázat kauzální souvislost s konzumací pečiva/špaget/knedlíků s lepkem a výsevem puchýřků lze jenom v situaci, kdy se úplně uzdravíme změnou diety bez chemizace kortikoidy a ATB. V remisi zůstat půl roku. Poté začneme cíleně přidávat pečivo, až se po týdnech až měsících začnou znovu ložiska objevovat. Jakmile je pokožka poškozená, tenká a ekzém recidivující ve velmi malém rozsahu, teprve tehdy lze opakovaně a deterministicky ukázat změnou stravy (pečivo střídáno s protizánětlivým bezlepkovým režimem), jak to vlastně funguje. V chronických a težkých formách tohle není už možné. Zánět i alergie je tak rozjetá, že stačí sníst víc rozinek, oříšků nebo sáhnout na citron a "výsev" puchýřků je zajištěn. Proto mě trvalo roky, než jsem tohle prokázal. Jak u mě, tak u mámy. Nejprve pochopit mechanizmy tlumení zánětu a posléze prokázat příčinu alergické reakce.
Na přelomu 2023/24 jsem chtěl znovu ověřit význam pšeničné mouky (patrně tedy gliadinu) na tento ekzém a dostal ho po pár měsících do drobné recidivující fáze (asi 2cm2 na obou rukou) a na již ani ne týdení periodě lze ukázat jak to je. Když je pečivo a lepek jen zlomkem jídelníčku i v recidivující fázi, nemusí se to vůbec projevit. Já když sním půl housky (bílá pšeničná mouka) se zeleninou večer po dobu týdnů, tak se ekzém příliš neprojeví, ale kůže se plně neuzdraví. Jakmile sním dvě a více naráz dva dny po sobě tak se projeví. "Nejlepší" jsou na to špagety nebo těstoviny (semolinová mouka). Je to jako u lidí s celiakií. Každý má svůj limit, kolik miligramů lepku snese. Málokdo je schopen takové discipliny, aby tohle ukázal. Bezlepkový fanatismus není na místě. U mě pití piva (klášter/plzeň) 0,5l/den na ekzém nemá prokazatelný vliv. Dosud nevíme jestli je reakce závislá na konkrétním obilném zrnu (ječmen, žito, pšenice mají různé prolaminy a navíc obsahují další látky narušující trávení, které s lepkem nesouvisí ;). Pokud by se prokázalo, že výrobky ze žita lze v omezné míře jíst, bylo to by to dobré. Zatím jsou ale s pšenicí na "černé listině". U jednoho známého, který měl jiný uplně jiný typ vyrážky (podpaží a třísla) plně stačilo vyřadit jenom pšenici. Zpočátku ale dodržoval plnou bezlepkovou dietu.
Další věci, které problém zamlžují je pohyb, manuální práce, sportování, slunění a stresy. Už víc lidí a nejen já si všimlo, že např. běhání ekzém zhoršovalo, ale chození na celodenní výlety ekzém (přesně akutní zánět) tlumí. Rovněž i manuální ruční práce ekzém tlumí. Patrně je to dáno zvýšenou sekrecí kortizolu během celodenního pohybu, ten působí imunosupresivně. Běhání trvá maximálně desítky minut. Navíc práce rukama, odřeninky, opálení sluníčkem, pokousání hmyzem při trampování vede k tomu, že imunitní buňky řeší jiné problémy a ne zbytečnou alergii. Stejně se projeví i očkování, které imunitní reakci na kůži utlumí. Nejeden z vás si všiml, že když je u moře na dovolené, ekzém buď zmizí, nebo se redukuje. Sedět na židli u počítače, vystresovaný a nacpaný sacharidy naopak zánět roztáčí do obludných rozměrů. Typicky se zhorší, nebo dojde k relapsu v zimním období. Nejrychlejší úzdrava akutního zánětu spočívá ve změně stravy a v chození do přírody na celodenní výlety a nebo v létě pobyt na slunci a plavání v přírodních nádržích. Proč to tak je se dozvíte dále. Doufám, že to co tady prezentuji bude pochopitelné.
U tohoto ekzému se snoubí alergie se zánětem, ale konkrétní alergen už nemusí v chronické fázi zánět vyvolávat. U řady pacientů se po alergologickém vyšetření další alergie nenajde, ale je dobré vědět na co alergii prokazatelně mám.
Suché a nerozmáčené ruce snižují významně vznik alergické reakce díky nižší prostupnosti kůže pro alergen. Jak silně se rozvine vzniklý zánět závisí především na našem stravování, intenzitě umývání rukou a životním stylu.
Pokud jsou ložiska velmi zarudlá a mokvavá v ploše mnoha cm2, bude potřeba nasadit i antibiotikum a kortikoid. Až vás doktor vyseká z "hrůzy", budete muset nastoupit cestu změny a prevence, jinak se budete motat pořád dokola. Jestliže si myslíte, že vám pomůže jenom mastička, budiž. Do roka se vrátíte a bude to obtěžovat tak dlouho dokud nepoznáte celek. Bude vás to obtěžovat tak dlouho, dokud nepochopíte "magii života". Je jednoduché vidět zlé návyky druhých, ale jací jsme my sami?
Nejobtížnější u této uzdravující Terapie je změnit svoje návyky a možná i životní podmínky. Proto neslibuje okamžité zázraky, protože skutečné uzdravení je závislé na jednotlivci, jeho disciplině a schopnostech sebeuvědomění. Člověk stůně, tak jak žije. Kdo nehledá Pravdu, bude jenom trpět ranami Osudu. Na průběh zánětu má vliv i psychika. Úzkostný a zoufalý churavějící člověk co sedí doma na zadku to má obtížnější než ten, co vyrazí na turistický výlet a ujde denně 20km na slunci, vedru, zpocený, a fyzicky utahaný s adrenalinem a kortizolem v žilách (imunosuprese). Ovšem obohacený o zážitky a na svou chorobu nachvíli zapomene.
Znám pár ekzematiků, kterým jsem už několikrát říkal odkud vítr vane, ale jejich potíže je zatím nedonutily, aby se začli nad sebou zamýšlet. Je v tom lenost, nebo jiný psychický problém: potřeba neustále relativizovat pravdu, jenom aby nemuseli nic měnit. Tu svou malou osobní "Lžičku" si budou chránit jako osleplé oko v hlavě! ;-) Všechny spojují ty proklaté housky, rohlíky a koláče! Jeden s námi občas chodí na výlety a pořád je hluchý. U kamaráda trempa Martina propukla celiakie před lety "naplno" v podobě průjmů a hubnutí. Sdělil mi, že tento ekzém dyshidrozu a suchou kůži míval roky před oficiální diagnosou. Dodržováním bezlepkové diety došlo k úplné remisi ekzému. Ekzém zcela vymizel. On je pro mě nejpodstatnější důkazní "exemplář", protože o tom co tady píšu, sám nikdy nevěděl. Navíc je to samorost a s mými zeleninovými krémy by mě asi rychle poslal "někam". Nemohl být vůbec zatížen "placebo" efektem.
Argument některých, že jedli jídlo s lepkem a dlouho se nic neprojevilo je čistě logicky špatný. Nechápou, že jejich střevo postupně prodělává morfologické změny (tight-juctions), stává se propustnější pro endotoxiny a peptidy, postupně se dráždí imunitní systém, do čehož zapadá i stresová zátěž těla (např. posilování), až se alergický ekzém manifestuje. Důkazem je opak: Radikální omezení až vyřazení lepku ze stravy vede po několika měsících k plnému zdraví a ekzém se ani po několika letech nevrátí. Navíc pacient už nemusí zkoumat na co všechno je "přecitlivělý" a co ekzém vyvolá. Jistou dobu to bylo i pro mě "tápání v mlze" a musel jsem osekat tvrdé sýry, oříšky, rozinky, pálivou papriku. Všechno co mohlo dráždit. Dneska už takovéto "blbosti" neřeším, protože se vyřešila příčina vyšší propustnosti střeva. Viděl jsem jak se živí Martin a ten neřeší tyhle "co jo a co už ne". :-).
Dá se zjednodušeně říct, že současná pšeničná mouka (naprosto jedno jestli celozrná, nebo rafinovaná) stojí za chronickým poškozování sliznice střev, zvyšování propustnosti, vyčerpáváním imunitního systému, což pak vede k alergiím a přecitlivělosti na všechno možné. Jestliže cvičíte a tělo potřebuje bílkoviny na svaly a nemá je na opravu sliznice, tím víc se tento ekzém zhoršuje. Dobře "rozjetá" dyshidróza znamená aspoň dva měsíce dodržovat přísný dietní režim a potom ho postupně rozvolňovat. Po několika měsících se k pšenici už nikdy nevrátit a stravovací návyky nehrotit. Všichni jsou nyní představeni před drsnou pravdu: nejen tento ekzém je jen jakési "preceliakální" stádium (NCGS), svědectví o poškozování těla pšenicí citlivých haplotypů (dáno geneticky). Je to výzva k zásadní změně stravovacích návyků! Takže... většina mravně lhostejných pacientů raději bude "mazat kortikoidem" a zakrývat pravdu, jen aby se mohla nadále cpát pšeničnými koláči a být závislá na pšeničném gluteomorfinu.
Hlavní, primární terapie:
- vyřazení jídla z pšeničné mouky a mikrobiom tlustého střeva (stravovací návky: co jíst, co omezit, kolik jíst a kdy jíst),
- pulverizace stravy radikálně sníží množství kvasných a hnilobných kousků, které nestačí tenké střevo zpracovat (rozmixování na kaši v mixéru), po vleklé chronické fázi asi nutnost. Začínat jako kojenec kašičkami.
- kalorická restrikce - udržovací protizánětlivý režim se zeleninovými krémy, omega-3 tukem
- keto/low-carb dieta - protizánětlivý režim s nízkým podílem polysacharidů a cukrů s dostatkem vlákniny
- omega-3 mastné kyseliny ALA, DHA, EPA: drcený len do kaší/zeleninových krémů namísto mouky, špenát a tučné ryby, překapivě velmi efektivní tlumení zánětu
- vláknina psyllium - lze koupit v lékarně
- mikrobiom pokožky (topikální aplikace směsi slabých (1-3%) přirozených organických kyselin SCFA),
- turistika po celý den zvedne sekreci kortizolu, pohyb snižuje hladinu krevního cukru a to tlumí zánět
- relaxace a odpočinek v přírodě namísto "musím, musím, musím". Ho*no! Musíme akorát chcípnout!
- hádka, hněv a zlost vůči těm, kteří mi "skáčou po hlavě" zánět zastavuje (adrenalin+kortizol) = vymezení, sebeprosazení, identita. Terapeutická muzika je punk, metal, EBM, industrial, aggrotech, deadmetal, deathcore ;-)
Doplňkové terapie:
- nedostatek vitamínu D přispívá k dysregulaci zánětlivé odezvy, pandemie COVIDu toho byla krásnou ukázkou
- slunění/opalování v létě (patrně efekt záření NIR na zánět a mitochondrie, near-infrared)
- nedostatek vitamínu A poškozuje imunitu a způsobuje kožní problémy, nutné 4 větší mrkve/týden/dospělého, vařené s olejem/máslem
- stresory jak fyzické (sport) tak psychické (úzkost, neuróza nebo strach zhoršuje trávení a imunitu).
- lecitin (fosfatidylcholin) je důležitou složkou ochranné hlenové vrstvy v tlustém střevu - potravinový doplněk
- výrazně schizoidní typy (nadměrná "izolovanost") ať začnou dumat o mezilidském kontaktu, masáži, dotecích, tedy to co uklidňuje a má kauzální vliv citlivost receptorů na katecholaminy. U primátů už je prokázané, že hlazení a mazlení zvyšuje citlivost receptorů na kortizol.
- cirkadiánní rytmus (délka biologické noci má vliv na imunitu, psychiku i pokožku),
Sám jsem tímto ekzémem trpěl asi 6 let chronicky, načež jsem postupně pochopil v čem dělám chyby a během dvou let jsem bez obtíží. Slabší občasné ekzémy a vysušenou kůži na rukou jsem měl už jako dítě. Mohl bych se vymlouvat, že je to genetika po matce, která měla stejné potíže. Aktuálně (od 2022) už změnila sama dietu (hubne), jí minimum pečiva, těstoviny, knedlíky a špagety nejí vůbec. Výsledek je vidět přímo na rukou! U mě došlo k zásadnímu obratu a nemám už žádné potíže. Kůže na rukou je rok od roku lepší a lepší. Předně jsem si musel uvědomit, že ač nejsem obézní, stejně moje snídaně obsahují nadbytek polysacharidů (musli apod.), že jsem byl až příliš pracovně zodpovědný, termíny plnil, což mě neúměrně stresovalo, že jsem nezařval na pitomce, kteří mě otravují a snažím se jim vyhovět. Také jsem často ponocoval. Lékem je tedy vyřazení lepku, občasná kalorická restrikce, úprava stravy s výrazným podílem zeleniny s přiměřenou laxností k problémům druhých, kteří se s nimi rádi podělí a hodí na druhé ;-). Nadměrný psychický stres mimo jiné také způsobuje podvědomé přejídání, za co je zodpovědný především kortizol. Sportování po jídle odpoledne rovněž narušuje trávící procesy. Zánětlivý ekzém je primárně problém intolerance lepku. Na intenzitu zánětu má pak vliv psychika, mikrobiom pokožky, a pohyb, stres. Proto se ekzém klinicky projevuje u každého v různém rozsahu. Má ale jednu společnou příčinu u všech. Z nevědomého chaosu povstane Řád! Ten pocit, když se kouknu do své minulosti je jednak handba a pak úsměvné pochopení, že "každý jsme nějaký"... ale že to už stačilo. Taky na srazu po 20letech ze střední školy si toho někteří mí spolužáci všimli, že jsem přecijenom trochu "jiný", než jsem byl. Jeden co mě moc nemusel, tomu jsem naopak začal být sympatický. Ti, s kterými jsem se bavil nejvíc jako náctiletý mi začli lézt na nervy tím, že v sobě nic nezměnili. Vtipné je, že důsledkem této "drobné" emoční proměny je zlepšení trávení a přibrání svalové hmoty co se mi roky nedařilo, protože mi chyběla schopnost projevit hněv a agresivitu.
Do dnešního dne když chci, ekzém rozjedu a když chci, ekzém zastavím. A je za tím právě jenom konzumace pečiva, lepku. Občas to udělám, protože mě zajímá ta reverzibilita a ověřování Pravdy v dlouhodobém měřítku bez ohledu na moje posuny v psychice (stárnutí;-). Jediný rozdíl je v rychlosti jakou dovedu zánět zastavit. Hodně velká agrese totiž vyplaví adrenalin, ten kortizol a zánět je v pánu. Nikdy to ale nevyřeší příčinu. To co tu píšu, nedělám proto, abych světu ukazoval jak jsem skvělý jak je dneska "trendy" mezi hysteriky a narcisty na sociálních sítích, ale proto, že genetika a špatné rodinné i společenské návyky (jídlo i výchova) mě a jiné hodí doslova do žumpy plné hoven a úmorným nasazením a odvahou se z ní každý sám jak umíme, hrabeme. Má to jen jednu magickou odlišnost: z reálné žumpy vylezete zasraní od hlavy až k patě, z žumpy lží, závislostí a sebeklamu očištění jak fyzicky tak psychicky. Jedna věc je ale jistá. Kdo nenalezne odvahu, nestane se bojovníkem a válečníkem se sebou samým a Zlem v okolí, kdo neobětuje Pravdě, ten se nikdy neuzdraví.
K šípku jsem poslal ulepený penam,
zánětlivý ekzém již nemám!
Kdo se neumí nasrat a zařvat, ten se maže kortikoidy.
Svobodní a zdraví se staneme jenom sebepoznáním. Tuhle Pravdu věděli už dávno v Delfách.
Dnes mě především zajímají vaše výsledky. Nějaká "klinická" data už mám a dokonce i řadu přiznání jiných, že vyřazení jídla z pšeničné mouky a nahrazení zeleninou, bílkovinami, tukem v akutním stádiu prokazatelně zánět utlumí. Čistě statisticky z Dotazníků vím, že "vzor" existuje. Podíl přejídání, krátké biologické noci, stresů psychických nebo fyzických (sport) se ale liší člověk od člověka.
Video, kde je celkem rozsáhle vysvětlený problém pšenice, nejen lepku. Autor bohužel zablokoval "embed video". https://www.youtube.com/watch?v=JdtTFbqaW9U
Genetický determinismus a "Hrdina"
Jestli vám váš ošetřující lékař bulíkuje do hlavy, že za dyshidrotickým ekzémem je vaše genetika, a že s tím nemůžete nic dělat, je to neupřímný hajzl. Je to rovněž nafoukaný hajzl, který nechce přiznat, že ví prd i když studoval 6let a ještě dělal atestace! Chce od vás mít pokoj. Já se o takové doktory budu otírat a budu je zesměšňovat pro jejich Pýchu a lhostejnost. Takový doktor je prostě "felčar" a "mastičkář". Lege-artis pravda je, že je d.ekzém dosud považován za idiopatický. Neznámé etiologie. Víme o tom velký ho*no. Já úplně kvetu z těch pacientů, typických bolestínů, kteří jsou ochotni složit zbraně a uvěřit takovému blábolu, aniž by se pokusili Zlo porazit. Rozhodli se "uhnít zaživa". Bílá mouka z pšenice - skoro jako Čapkova Bílá nemoc!
Skoro pokaždé, když někdo stojí před zdravotním problémem, který má zdolat, vytáhne genetiku. Je to mravní lhostejnost, jen aby se měl za co schovat a nemusel překonávat sám obtíže! Genetické poruchy existují, jsou vzácné a dnes už tohle Prokletí genů začínají lidé zdolávat genetickou terapií. Člověk, jeho inteligence, smysl pro Pravdu a jeho nezdolné odhodlání boří prokletí hmoty! Lidský Duch káže hmotě co bude dělat, ne aby jí otročil. Takhle myslí každý inženýr, vědec, badatel. Když bych uvěřil genetickému determinismu, tak už dávno vytrvalostně neběhám a hniju doma zaživa v bolestech.
Když jsem měl ekzém někdy v 2014-16 opravdu špatný, chodil jsem sám do přírody a tam se ptal sám sebe: Co dělám špatně? Kde dělám já chybu? Už jen ten celodenní pohyb ukázal jak se věci mají. Takhle se chová humanista a Rytíř. Neleze jen po doktorech. Minimálně tuší, že mu něco uniká a je rozhodnutý z celého srdce zatím neviditelné Zlo porazit a zvítězit nad ním! Felčary nezatracuje, nechává si je jako pojistku, když by bylo nejhůře a nedařilo se mu v boji vítězit. Proto odmítám být nazýván "alternativou". Žádná "alternativa" tu totiž není. Lidé, kteří se ad-hoc odvolají na genetiku nebo "psychosomatiku", aniž by k tomu měli sebemenší důkaz jsou v mých očích infantilní, nedospělí srabi, kteří se jako malé děti schovávají za matčinu sukni. Fajn, je to jen vaše volba a sklidíte plody takové nedospělosti. Dělají to jenom proto, aby nemuseli nastoupit cestu "Rytíře", který složí Oběť, který je ochotný obětovat pohodlíčko a jakoukoliv laskominku jen proto, aby našel Pravdu!
Soustavná infantilizace této superkonzumní společnosti je Arcizlo, proti kterému stojím už od jinošství. Středobodem smyslu života je jenom "užívání si" namísto zdravé duality: rozumu, řádu, proti chaosu a veselí. Staří řekové to vyjádřili v bratrech Apollóna a Dionýsa. Člověk duševně zdráv, když obojí jest přítomno v jeho životě. Proto rád vidím, když se lidé baví u ohně, zpívají písně s vínem a pivkem, a když vystřízliví jsou z nich zase bojovníci. Mám sám svoje slabosti a mám pro to pochopení. Nejsem takový mravokárce. Jsem především rebelující šašek od kolébky, což mi bylo vytýkáno. Mým velkým vzorem je Švejk! Zvláště pokud jde o komunikaci s Úřady. Když jsem studoval na VŠ, když mi bylo 20-25 sepsal jsem hodně básní na téma zlikvidování televizního vymývání mozků. Dnes už to tak nehrotím, ale snad je jasné, kam se moje myšlenky ubírají. Jsme jako společnost moc hedonističtí sobečtí srabi, nebo do sebe zahledění narcisové namísto, abychom byli Hrdinové. Jsme v tom zajedno se spoustou psychologů a filozofů.
Jedinou pravdu o genetice spojenou s dyshidrotickým ekzémem, kterou jsem ochotný přijmout od vědce i felčara je geneticky podmíněná intolerance lepku, nebo dalších komponent v pšenici. Nevíme jestli je to naším genomem, epi-genomem, nebo genomem mikrobiomu! I kdybych měl zápasit a hledat do konce života, budu to dělat. Když se mi to povede, další generace co přijdou po mě nebudou muset trpět! Nejsem totiž sobec jako většina lidí a jako malý kluk jsem splnil Skautský Slib. Ten je závazný. To proto tak činím a k tomu mi dopomáhej Bůh! Nejsem svíčková bába co se chodí do kostela klanět kusu kamení a pomalového dřeva. Já se klaním Pravdě! Ve starém Řecku na to měli Apollóna, bohy Slunce. Nepotřebuji žádný oltář a žvásty obžerného klerika v sutaně co przní děti, šmelí ve Vatikánu s fetem a zbraněmi. Slunce vyjde každý den na obloze a to je ona Svátost. O tom není žádná diskuze. To už jsem věděl jako malý děcko a ukazoval na Slunce rodičům: Dává život a život taky bere.
Slunce a Pravda je můj jediný Bůh, před kterým se budu klanět a není třeba žvanila v pěkných šatech, pupkem a trojitou bradou (jako třeba kardinál Duka). Jakýkoliv pozemšťan, který se bude pasovat do role Bohů Slunce, shoří v jeho záři na uhel. Slunce hřeje všechny bez rozdílu a jestli odtamtud něco/někdo pozoruje to, co předvádí lidi na Zemi, musí se smíchem za břicho popadat. Každým dnem čím dál tím větší absurdita a vláda pomatených gerontů a šílenců. Jediný co Apollónovi zbývá je nakopat nás do pérdele suchem, záplavami, kobylkami, komáry, nemocemi a pohromami. "Deset ran Egyptských." Až bude namyšlený lidský tvor řádně ponížen a proškolen, bude vědět, kde je jeho místo! Bude ponížený klečet a prosit Bohy, ať už to skončí! :-)))
Staří Řekové věděli, že milovníky sebeklamů, lží, tyhle posměváčky Apollo raní různými chorobami a přírodními pohromami! Citace: V rámci Bohem stanovených pořádků jeho šípy zasáhly cíl a přinesly mor.
Pro rok 2024 tančíme "Dávivák" pod taktovkou "hnisalky" Bordetella pertusis (černý kašel). Toho vědce, který věděl více jak 20let, že se tohle stane Ministerstvo Smrti ignorovalo. Teď došlo na jeho slova. Každej potentát co bude na 100 dní chrchlat, dobrej potentát! Školení žvanilů sto-dením kašlem. Trápí vás život? Vykašlete se na to! ;-))
Moderní pšenice = opium lidstva
Celé to začlo u mámina prsu opioidním systémem v mozku. Mateřské mlíko v trávícím traktu vytvoří casomorphin a dítě zklidní, kravské mléko opět casomorphin a opět zklidní, pak hybridizovaná a radiací šlechtěná pšenice vytváří exorphin (gluteomorphine), pak přijde morfine, heroine, fentanyl, smrt. S pšenicí nemoce, zánět a smrt přijdou mnohem pomaleji v závislosti na tom jak jsme geneticky citliví a jak moc se přejídáme. Špalda ani celozrné ti fakt nepomůže! Všechno je to šalba, klam a závislost! Když se vzdáte cukru, možná jen zhubnete. Když se vzdáte pšenice asi po týdnu vás čeká "odvykačka". Pár dní budete velice unavení, že neuděláte nic. "Rohlíkový morfinista" prodělá odvykací kůru podobně jako "alkáč". Metallica - MASTER OF PUPPETS !
...Máš ekzém, máš alergie, máš další zdravotní problémy bahnící si v luxusu, dostatku jídla a nad tvou hlavou visí Damoklův meč a je jen na tobě pro co se rozhodneš! Skladba Damokles přesně vystihuje to období zoufalství, které jsem si taky prošel, když jsem měl dlaně rukou z půlky zničené od ekzému a začínal i na chodilech... a kladl si sám v lesích otázku co dělám blbě? Kde jsem se v životě zmýlil? V odborné lékařské literatuře jsem se nic moc nedočetl a felčaři nabízí to, co jsem dávno znal. Ale co dělám blbě mi nikdo z nich neporadil. Zůstal jsem naprosto sám proti dočasně neviditelnému nepříteli. A porazil ho po letech i pro ostatní! Bez laboratoří, protože jedinou laboratoří se stalo moje vlastní tělo a taky zájem o druhé na kterých se podařilo zopakovat moje pozorování. Darem jsem nakonec dostal ve zdraví mnohem víc než jsem čekal...
Mastičky, krémy, balzám obnovující kyselé pH
Mastičky nikoho nezachrání ani nevyléčí, jen pomáhají chránit postiženou kůži. Naprosto klíčové je změnit při zánětu dietu a denní režim, který ovlivňuje endogenní kortizol a mění mikrobiom tlustého střeva. Hledání zázračných mastiček (s vyjímkou kortikoidů a mého kyselého balzámu) je nekonečné a nikam nevede. U dyshidrózy je potřeba pochopit, že v zánětlivém stádiu (mokvavé puchýřky), je naprosto nevhodné mazat ruce něčím mastným, co udržuje kůži vlhkou. Zánět to jen zhoršuje. Ruce se nesmí zapařit v rukavicích. Naopak je třeba kůži udržet suchou a kyselou. Do gumových rukavic na mytí nádobí jsem používal dlouho Sulfothion (zásyp se sírou).
Kdysi jsem si vypěstoval 2 rostliny konopí s vysokým obsahem THC pro experimentální ověření působení těchto látek na zánět ve formě masti (nosič lékařská vazelína nebo sádlo). Nefunguje to. Nefungují ani komerčně dostupné masti. Považuji to za slepou uličku. Za zmínku můžu zmínit jen třezalkový olej vlastnoručně vyrobený, obsažený hypericin alespoň trošičku tlumí zánět, ale není to žádný zázrak nesrovatelný s kyselinami dále popsanými. Potom, co jsem si sám na sobě vyzkoušel působení půstu, restrikce na zánětlivé procesy a imunomodulaci ekzémů považuji humbuk kolem THC, CBD, aj. za neoprávněný.
Ověřené a funkční zklidňující, ochranné masti
- zklidňující ochranná mast La Roche CICAPLAST BAUME B5, nemastná 2x denně, ideálně na večer
- Mediderm krém pro osoby s lupénkou a ekzémem (mastnější, hypoalergenní)
- hydratační tělové mléko s olejem Neutrogena
- lze zkusit Infadolan mast pro zrychlení obnovy kůže, ale raději s kortikoidem
- většina mastných mastí s přílišnou parfemací naopak zánět spustí
Selekční tlak na kožní mikrobiom a imunomodulační kyseliny SCFA
Komenzální bakterie propionibacterium v mazových žlázách syntetizují kyselinu propionovou, která má antimykotické, antibakteriální a zřejmě i imunosupresivní účinky. Všechny krátké mastné kyseliny zvyšují kyselost (snižují pH) kůže a tím podporují acid-mantle kůže-podkoží o pH 5-6. Je to druhý selekční tlak na kožní mikrobiotu. Všechna mýdla (anionický tenzid) mají pH nad 7, jsou lehce zásaditá. Každé mytí rukou narušuje přirozený kožní mikrobiom a zbavuje kůži kyseliny propionové, která drží na uzdě všechny neacidofilní mikroorganismy a tlumí imunitní odezvu.
Uvědomte si, že v kůži rostou i bakterie i kvasinky, které mohou zarůstat až do podkoží a způsobovat imunitní reakci. Právě dostatečně kyselá kůže s přirozeným obsahem mastných kyselin je předpokladem selekčního tlaku na tyto mikroorganismy. To, že dyshidrózu výrazně zhoršuje zapaření kůže či rozmáčení v běžné vodě s pH 7, nahrává právě i této kaskádě imunitní reakce. Superinfekce, tedy další antigeny dál a dál roztáčí zánět a ten poškozuje kůži.
Pokud byste měli o "balzám" zájem, za drobný dar vám dám koncentraci 10%, kterou si už naředíte pitnou vodou na cca 3% (1:3). Darování "balzámu" podmiňuji pravidelným reportováním výsledků. Vy se u mě nebudete léčit, vy budete spolupracovat na výzkumu. Jestli to chcete "jen zkusit" a nepracovat aspoň několik měsíců s disciplinou, pak o vás nemám zájem. Důvod mé výzkumné aktivity je daný tím, že z lege-artis metod zatím nevypadlo nic smysluplného co by vedlo ke konzistentí prevenci a uzdravení. Potírají jen nesmyslně záněty kortikoidy a antibotiky, takže nadále jen prohlubují "problém" narušeného mikrobiomu. Mimoděk tak v lidech pěstují i rezistentní bakterie na antibiotika! Objevené rezistence kožních komenzálů na širokospektrální tetracykliny považuji za fatální selhávání medicíny. Ukazuje se, že doktoři i pacienti nemají dost důvtipu, když za desítky let bádání nikoho z nich nenapadlo použít to, co přirozená bakteriální mikroflóra sama produkuje a asi to čekalo na elektroinženýra.
Využití slabých přirozeně se vyskytujících karboxylových a hydroxykyselin působí velice selektivně i probioticky a tedy lépe než antibiotikum. Kyselina propionová může dokonce antibiotika přeshovat signalizační dráhou do imunitního systému, podobně jako působí kyselina máselná na střevní sliznici (což bylo prokázáno). Překvapivě rychlé tlumení zánětu tomu jen nasvědčuje. V tomto ohledu si troufám říct, že jsem asi učinil celkem zásadní objev.
V časopise Dermatologie pro praxi (8/2014) uvádí MUDr. Renata Pásková, že kyselina mléčná ovlivňuje uvolňování mediátorů zánětu a snižuje distribuci lymfocytů. Tedy přesně potvrzuje to, co jsem experimentálně ukázal. Rozvoj zánětu výrazně potlačuje směs propionové a mléčné, přitom nemá zásadní negativní dlouhodobé účinky jako kortikoidy.
Seznam známých alergenů
Samotné viditelné puchýřky jsou projevem probíhajícího bouřlivého zánětu, nikoliv počáteční alergické reakce, kdy se z mastocytů uvolní histamin. Alergen zánětlivý proces pouze spouští. Jestli vznikne jen jeden puchýřek, nebo vám sleze kůže z veliké plochy během několika týdnů záleží především na Vašem chování (jídlo:co, kdy a kolik, stres fyzický/psychický, nedostatek klidu). Prokázáným silným alergenům je třeba se cíleně vyhýbat. Pokud ekzém máte opravdu hodně rozjetý je na místě užívat i antihistaminika.
Existuje spousta toxických látek běžně se vyskytujících v rostlinách, které mohou alergickou reakci a následný zánět spustit. V tomto případě se lze jen chránit a nesahat na části rostlin bez rukavic. Nejde ani moc o "alergii" ve smyslu přecitlivělosti, protože tyto látky narušují buněčný metabolismus a záleží převážně na tloušťce a prostupnosti vaší kůže. Poškozená a tenká kůže bude citlivější.
"Bio" Toxiny
- carotatoxin/falcarinol ve staré syrové mrkvi a břečťanu popínavém
- furanokumariny, psoralen v syrové limetce, citrónu, pomenrančích, celeru, petželi (fotosenzitivita)
- urushiol - jedovatec kořenující, jedovatý dub a další
- thujon v thuji/zeravu a šalvěji
- vistárie a její toxické lektiny
- a spousta dalších rostlin produkující toxiny, které při kontaktu za pár dní mohou reakci spustit
- dráždivé mohou být silice z různého dřeva uvolněné při zpracování
- toxiny plísní a hub
Kovy coby alergeny
Různé soli a oxidy kovů či samotné kovy mohou být problémem alergické povahy.
- kovový nikl a chrom, chromové oceli
- chromové soli z kůže (používají se při zpracování kůže)
- jiné toxické prvky a jejich soli
Organické látky
Různé syntetické uhlovodíky, organosilikonové, halogenované uhlovodíky, organometalické sloučeniny,...
- parabeny a jiné konzervační látky, často v krémech
- separátory při výrobě plastových/gumových výlisků
- silikony, SLS apod v mycích gelech, šampónech
- parfémy syntetické i "přírodní"
- fungicidy, pesticidy, herbicidy např. 2,4-D, Dicamba, Triclopyr, MCPA, glyfosát (Roundup)
- léky
Běžné alergeny
- pylová zrna, spory plísní i hub
- výměšky roztočů
- sliny koček, psů aj. zvířátek
- reakce na sluneční záření
- moc horká, moc studená voda
Sprchové gely, šampony
Doporučuji, abyste nepoužívali běžné šampony, ale ty co neobsahují stovky chemie navíc a k ničemu. Já používám šampony a sprchové gely např. URTEKRAM.
Léčba ekzému lege artis (konzervativní)
Jestliže se objeví na kůži malý počet puchýřků, měli byste chránit svou kůži jen jak je to možné, aby nedocházelo k dalšímu poškození. Neléčené puchýřky mají sklon se rozšiřovat a poškodit zánětem velkou plochu kůže. Následně ekzém přejde do chronického stadia se superinfekcí.
- omezit rozmáčení pokožky, málo saponátu a mýdla
- kůži udržovat kyselou po umytí (např. ředěný kvasný ocet 3%)
- po umytí aplikovat zásyp na postižená místa Sulfothion
- perorální antihistaminika (cetirizin, levocetirizin, loratadine, fexofenadine,...)
- stabilizátor žírných buněk (ketotifen)
- topikální antihistaminika (fenistil gel (dimetindeni maleas), psilo-balsam (diphenhydramin) )
- zastavení zánětu kortikoidy (hydrokortizon mast, metylprednisolon, dexamethason, aj.)
- zastavení superinfekce antibiotiky
- zklidňující ochranná mast La Roche CICAPLAST BAUME B5, nemastná 2x denně, ideálně na večer
- Mediderm krém pro osoby s lupénkou a ekzémem (mastnější, hypoalergenní)
- hydratační tělové mléko s olejem Neutrogena
- většina mastných mastí s přílišnou parfemací naopak zánět spustí
Lege artis terapie je zaměřená na protizánětlivé působení kortikoidů a blokování alergických reakcí antihistaminiky jako cetirizin: zyrtec, zodac, analergin,..., stabilizaci žírných buněk. Zároveň se ke koktejlu podávájí širokospektrální antibiotika (např. tetracykliny). Záludnost léčby ATB je působení tetracyklinů na imunitní systém. U doxycyklinu již víme, že má imunosupresivní účinky (působí na nukleární faktor NF-κB) a vybije střevní mikrobiom i superinfekci, což vede evidentně ke krátkodobé léčbě, ale neřeší to dlouhodobé skutečné příčiny. Je to stejné jako s recidivující infekcí močových cest kvasinkovou kandidózou, kde je nutná změna stravovacích návyků pacientky.
Hudební tečka
Muzika pro všechny bojovníky Světa, kteří nežili nesmyslný ustrašený konzumní život předpřiposraných a dokázali setnout hlavu "Drakovi". Zlu venku, nebo v nás. Život má jedině tehdy Smysl. The Sun has come to wash your pain away!
Proroctví téhle zazmrdovné a do morku kostí ke všemu lhostejné společnosti.