Kožní pigmentové névy
Kožní névy či pigmentové névy jsou nezhoubné kožní útvary různé velikosti vzniklé místním nahromaděním melanocytů, které se projevují odchylkou od normální barvy kůže. Melanocyty jsou v kůži za normálních okolností uspořádány jednotlivě a od sebe vzdálené. Rozdíly v pigmentaci kůže jsou dány především aktivitou melanocytů, nikoli jejich distribucí.
U pigmentového névu dochází ke shluku zmnožených melanocytů do tzv. hnízda. Klinicky se pigmentové névy projevují jako skvrny či uzlíky světle hnědé až hnědočerné barvy. Dermatologové vystouplé nezhoubné pigmentové névy nazývají "bradavičnatostí". Tento článek se zabývá pigmentovými névami, které vznikly v průběhu života. Nezabývá se vrozenými znaménky už za života nitroděložního !
Melanom - zhoubné bujení melanocytů
Melanom je zhoubný nádor melanocytů, který se vyskytuje převážně na kůži, ale také ve střevu a v oku. Je to jeden z méně běžných typů rakoviny kůže, ale je příčinou největšího počtu úmrtí na tato nádorová onemocnění. Zhoubný melanom je závažným typem kožního nádoru. Je způsoben nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk zvaných melanocyty. (kráceno z wiki)
Pokud máte diagnosu melanomu, ať vás ani nenapadne si myslet, že světelná hygiena (dostatek tmy v noci a dostatek světla přes den) vás zachrání a bude nějakou alternativní terapií ! To, na čem jste pracovali desítky let, bude vyžadovat mnohem sofistikovanější léčbu. Nicméně, každý z nás musí začít respektovat Zákon. U melanomu změna chování může do budoucna jen pomoct předejít relapsu a pomoct při léčbě !
Jediná věc, která může možná zabrat je spuštění autofagie a imunomodulace vyvolaná hladověním či kalorickou restrikcí. Takových případů zázračně uzdravených už bylo více, ale nelze tvrdit, že je to metoda paušálně použitelná na každého a vždy. Ostatně staré známé pořekadlo "Jez do polosyta, vyjdou ti naplno léta" seriozní věda dnes znovu potvrzuje. Hormeze, občasný hlad, nedostatek, skutečný fyziologický stres , to je to co udržuje homeostázi zdravou !
Každá instituce, každá skupina lidí, která začne mít příliš veliký zdroj neomezených peněz (i jídla) začne trpět neefektivností, leností, korupcí a "sociální rakovinou" = darmožrouti. Každý to známe a obdobné principy fungují i na buněčné úrovni v tělech savců.
Prevence vzniku kožních név, bradavičnatosti i melanomu
Dermatologové a převážná část vědecké komunity je jen na půli cesty pravdě. Dermatologická doktrína omezování UV-A, UV-B záření (patlání se opalovacími krémy) je jen zlomkem pravdy. Tuto pavědeckou stupiditu se mě povedlo rozpoznat teprve nedávno (koncem 2016) a to dodržováním bezlepkové (stačí bez pšenice) diety a světlené hygieny. Jídlem bez pšenice nepřetěžuji imunitní systém. Dostatečně dlouhou tmavou nocí umožňuji tělu provádět "opravy" tkání a častým pobytem venku na přirozeném Slunci umožňuji tělu tlumit zánětlivou odezvu (patrně role D3 a near-infrared NIR). Jedinci, kteří se vůbec nesluní se vystavují riziku avitaminózy vitaminu D3, který vzniká jen díky rozkladu cholesterolu v kůži fotolýzou. Pokud nejedí dost mořských ryb, riziko je o to vyšší. Vitamin D3 mimo metabolismus vápníků také snižuje expresi genů pro "prozánětlivou" cyklooxygenázu ! Revmatici by mohli jen básnit o slunci jak jim pomáhá...
Moje pozorování je doslova darem z nebes. Trpěl jsem chronickým dyshidrotickým ekzémem, dozvěděl jsem se, že hormon melatonin, který vzniká jen večer a v noci reguluje růst lymfocytů Treg. Dva roky od ledna 2016 dodržuji "světelnou" kázeň: po západu slunce eliminuji z umělého osvětlení modrou až zelenou složku spektra (žárovka na 20%, červené, žluté LED). Toto opatření zajistí dřívější nástup tvorby hormonu melatoninu, čili přes noc mám vyšší koncentraci v krvi a působí delší dobu. Naproti tomu přes den jsem na silném světle, nejlépe venku a v létě se často sluním.
Až po roce této praxe, kdy obtíže s alergickým ekzémem začly velmi pomalu ustupovat, jsem si všiml zvláštnosti na mých četných "pihách" (přesně kožních névách). Začly ztrácet pigment, zesvětlují se a ztrácejí se! Navíc jedna néva, kterou si mám sledovat, aby z ní nevznikl melanom se ztenčuje, degeneruje do obyčejné pihy! Tu jsem si uvědomil velikou pravdu: problém melanomů není ani tak o UV záření, ale o schopnosti těla opravovat poškozené DNA v buňkách a řídit růst určitých buněk a to se děje jen přes noc (během biologické noci, kdy vystoupá melatonin). Melatonin musí nějakým způsobem řídit růst melanocytů v kůži, nebo modulovat imunitu přes MHC II tak, že imunitní systém lépe rozpoznává špatné melanocyty, které se přemnožují a tvří "hnízda", tedy bradavičnatost. Čím více jsem ponocoval a víc svítil LEDkami s modrou, tím více név se mi dělalo. Tento proces se zvrátil po změně chování a je to proces na roky! V žádném případě si nemyslete, že jde o mávnutí kouzelným proutkem! Teprve po roce u některých név dojde k rozpoznatelné změně (zesvětlání, částečná ztráta pigmentace). Nutno podoktnout, že pomalinké změny, které nastávájí nevykazují příznaky vzniku melanomu ! V existujících névách prostě umírají melanocyty, névy zmenšují plochu, ztenčují se a světlají.
Všimněte si jednoho faktu: staří lidé mají po těle velmi často samé pigmentové skvrny či névy, a zároveň se ví, že čím jsme starší tím méně melatoninu se vytvoří i během noci ! Melatonin a hlad v noci je právě to, co navrací tělu jeho mladost! Ó jak pravdivá je dávná bajka o Endymionovi! Nebuďte bláhoví si myslet, že hacknete fyziologii těla zobáním prášků s melatoninem. Ten vzniká v epifýze každou noc!
Samozřejmě jako "vědce" mě zajímá jestli nejsem "exotický případ" a tak se ptám těch co "pihy" a bradavičnatost mají a těch co je nemají. Na 90% platí, že kdo má hodně kožních név, ten ponocuje, a kdo má kůži jako dětskou prdelku, ten neponocuje, nebo večer svítí ztlumenými žárovkami nebo svíčkami (takové znám). Hledám další lidské pokusné jedince, kteří mají zájem o poznání pravdy: svetelna tečka hygiena zavinutýZavináč gmail tečička com.
Mám důkaz. Fotografuji a scanuji svou kůži, abych mohl prezentovat a ukázat Pravdu o světle v noci! Dva roky se sluním mnohem více než před léty, v noci neponocuji a kožní névy mizí, jak je tohle možné?!
Mapy výskytu melanomu toto poznání jen potvrzují: nejvíc je v Austrálii, USA, Švýcarsku, Norsku - nejvíce umělého osvětlení díky "vyspělosti", v Austrálii je ještě vysoká zátěž UV zářením. Tam, kde chybí umělé osvětlení díky zaostalosti, je výskyt melanomu minimální.
Zdá se vám to uhozené? Mě rozhodně ne, protože intenzivní umělé světlo s obsahem modré barvy blokující melatonin, to je záležitost posledních 60let po příchodu výkonných zářivek, wolframových halogenových žárovek,... světlo ohně, svíčky, petrolejky, nebo první Edisonky modrou barvu vůbec neobsahuje, takže po celá staletí lidé respektovali i hormonálně den a noc! Vynálezem modré i bílé LEDky (GaN) tento problém bude jen akcelerovat!
Dobře vám radím:
- Neponocujte, dodržujte v 95% svého života světelnou kázeň. Párkrát za rok, lze ponocovat nebo i létat přes časová pásma.
- Opalujte se přiměřeně a postupně od jara do podzimu. Utvoří se v kůži melanin, který chrání lépe než pochybné krémy.
- Nespalte se! Slunci v létě se lze vystavovat maximálně pár hodin když máte utvořeného dost pigmentu.
- Negrilujete se! Zlatá střední cesta vede k pěknému zlatému opálení a tvrobě vitaminu D3, nevede ke zčernání a melanomu!
Pochybné krémy: nebrojím proti nim paušálně, ale jedno pracoviště v ČR dokázalo, že se jeden typ organického UV filtru za přítomnosti UV-B rozpadá a produkty fotolýzy jsou karcinogenní! I takové lektvary máme v kosmetice! Lepší si zalézt do stínu nebo na sebe hodit přikrývku ;-)))
Dnes mám největší srandu z těch knihomolů co čtou do hluboké noci pod žárovkou, lépe s LEDkou, nebo čumí večer do monitoru a v létě jsou zalezlí ve stínu, protože mají po tělě spoustu kožních név a bojí se melanomu! A ještě věří svojim doktorům. Jste mimo! Byl jsem stejný, ale poznal jsem Pravdu! Ctím si Boha Slunce nadevše: ve dne má být světlo a v noci tma! Tak určil Řád věcí Stvořitel. Kdo může o sobě říct, že poznáním a sebekázní "vymazal" po těle pihy i bradavičnatost ? Přiměřené opálení v létě je naprosto zdravé (pro vitamin D3), ale spálit se je pěkná pitomost.
Poslední odstavec byl označen jedným známým za arogantní, kterého se tento postřeh evidentně dotknul (padnula kosa na kámen). Není nic vzdálenějšího pravdě. Rád bych s vámi sdílel ten pocit vlastní natvrdlosti a blbosti, který jsem prožíval, když jsem si těch změn všiml. Pod svícnem (LEDkou) byla největší tma ! Arogantní člověk o sobě asi těžko mluví dehonestujícím způsobem a nikdy nehovoří o vlastní blbosti. Já tvrdím, že jsem byl ignorantský blbec doslova posedlý světlem LEDek, když mi unikala tak základní věc na tomhle světě ! Tož hlavu vzhůru a je čas na změnu: odhodit aroganci úsporné žárovky, která tak arogantně z noci dělá den.