Co je mikrobiom tlustého střeva?
V tlustém střevě žijí stovky druhů bakterií, které se živí zbytky nestrávené potravy, která nebyla tenkým střevem vstřebána a využita. Ne všechno co sníme tělo dokáže zpracovat a dokonale strávit. Vlákninu ani celulózu tělo nestáví nikdy, nemáme na to příslušné enzymy. Pokud je potravina málo rozmělněná, nebo slinivka s játry nevyrobí dost trávících šťáv a enzymů, nestráví se rovněž ani tyto tuky, cukry, bílkoviny. Ty jsou pak živnou půdou bakterií a jak ukážeme následně, právě toto je fundamentální problém. Mikrobiom nejenže zahřívá břišní dutinu, je také zdrojem takzvaných endotoxinů, které musí játra zpracovávat, aby tělo nebylo otráveno těmito produkty bakteriálních kolonií. Pokud jsou tyto bakterie správě vyživované, kolonie má vhodné zastoupení jednotlivých druhů a ty pak produkují látky pro tělo prospěšné. Jedna z nich je kyselina máselná neboli butyrát. Buňky střevního epitelu (výstelky) se živí právě tímto butyrátem. A střevní stěna bude zdravější, pokud budeme mít ve střevě dostatek butyrátu. Střevní mikrobiom dokonce produkuje z vlákniny i kyselinu propionovou, která je fundamentální součástí acid-mantle na kůži a na které je postavený i můj experimentální balzám.
Jednoduchým experimentem u ekzematiků lze ukázat, že výplachem tlustého střeva a půstem dojde naprosto deterministicky k zastavení zánětů. Z toho je naprosto zřejmé, že problém, který musíme řešit je tlusté střevo, aby v něm bylo to, co v něm má být! Klystýr, výplach, půst jen ukazuje směr kam se vydat a může být jen pomocníkem při akutních potížích, které se nedaří řešit jen stravou.
Hlad také snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje sekreci protizánětlivého kortizolu. Od toho se odvíjí i dietní režim v akutním zánětu, který zcela ze stravy vylučuje (poly)sacharidy. Zároveň se ale člověk nesmí vyhýbat fyziologicky zdravým stresorům: ranímu pohybu, kterým si zvýší hladinu kortizolu jen dopoledne. Malá, nebo žádná snídaně. Cvičení, vycházka na lačno... V podstatě zcela obecně jde o cílený boj se svou vlastní ranní leností a pohodlností, nebo s nadměrným stresem, kterýž je jen důsledkem vlastního strachu a srabáctví!
Náš životní styl se musí ubírat směrem podpory dobrého trávení a zajištění výživy střevní stěny. To, že někteří přecitlivělí pacienti nejsou ochotni podstoupit tuto obskurnější metodu pořádného "vyprášení" klystýrem, jim zcela zamlžuje pravdu odkud "vítr vane".
Osobně se domnívám, že i řada jiných civilizačních (auto)imunitních chorob jako je revmatická artritida, ulcerozní kolitida i alergie, atopie aj. jsou úzce spojené s mikrobiomem, cirkadiánním rytmem a psychickým rozpoložením. Všechny tyto tři faktory ovlivnňují sebe navzájem a výsledkem je buď zdraví, nebo "idiopatická" nemoc. Harmonii civilizační chaos, narušená psychika a přežranost úspěšně rozesírá.
Princip Civilizace
Na pozadí všech ekonomických blábolů o růstu a šťastné budoucnosti ze samotných úst velkohubých ministrů, manažerů a profesorů ekonomie není nic jiného než pouhý strach o svůj krk a dobrá koryta. Ze strachu o svůj krk tak všemožně blábolí, protože moc dobře ví, že nic neumí a ruce mají dozadu. A tohle všechno vytváří domělý, fiktivní stres zotročených mas, které honí termíny našich Budovatelů! Tito Vůdci jsou povětšinou s diagnosou Tulení Nemoc. Tyto masy, místo toho, aby se věnovali skutečným ctnostem si nahromaděný stres a frustraci většinou kompenzují přežíráním, nebo hromaděním ryze materiálních statků, které je uvrhávají znovu a znovu do otroctví kapputtalismu. Ti samí co řídí zdravotnictví pak léčí tyhle chudáky ! A HDP roste. Počet zdravých lidí, ale nápadně klesá. Vždycky, když vyplňuji to "přiznání" si na tohle vzpomenu. Taky to pochopí jen ten, kdo pohledl svému strachu do tváře. Kdo se přestane bát hladu a to i smrti, nastupuje cestu Rytíře. Kdo nepochopil skrytý význam "snů" Alenky v Říši divů (Tim Burton), nepochopil co to je být skutečně "svoucný", svůj tj. bez strachu. Ustrnul ve stádiu "dětského člověka", který se chová se tak, jak je očekáváno.
"Odkyselení" aneb selekční tlak na mikrobiom
Alternativa často používá záhadný pojem odkyselení organismu. Vědec si jistě láme hlavu co je tím vlastně míněno? Při bližším zkoumání dojdeme k rozluštění. Doporučení k vyšší konzumaci zeleniny a omezení konzumace mouky/pečiva/obilnin vede k jasné změně odpadního materiálu, kterým vyživujeme svou bakteriální mikroflóru. Namísto živení "kolonií kvasinek" (poly)sacharidy podporujeme bakterie živící se vlákninou produkující butyrát.
Alternativa také často používá záhadný pojem očištění organismu ("detox"). Vědec si opět láme hlavu co je tím vlastně míněno? Kuchyňská představa čištění, pucování a pročištění v racionálně myslícím člověku vzbuzuje rozpačité pocity. Co vlastně tento kuchyňský rozum chce čistit? Nejde o nic jiného, než o variantu téhož. Slavný detox většinou je jen snížení počtu "kolonií kvasinek" v tlustém střevě. Podporou funkce jater a slinivky - tedy bylinným čajem, který podpoří trávení dosáhneme totiž právě toho. Nepřejídání a dostatek trávících šťáv a enzymů zajistí, aby do střeva nepronikaly (poly)sacharidy.
Skoro totéž v dosti žalostném gardu lze provést i širokospektrálními antibiotiky (tetracykliny). A ono to skutečně funguje. Na dyshidrotický zánět funguje jak výplach-klystýr, půsty, změna stravy tak i antibiotika. Vše toto lze použít. Problém je ale v těch antibioticích a častých kompletních klystýrech. Ty nelze považovat za normální ani dlouhodobě zdravé. Ovšem klystýr jednou za týden je jistě méně nebezpečný než soustavné pojídání antibiotik. Těmi si totiž můžete vypěstovat rezistentní kolonie např. Clostridium difficile. Ty se léčí úspěšně právě fekální transplantací. Cílem našeho snažení není tedy provádět neustále léčebné procedury, ale zajistit životním stylem, stravou a pravidelnou stolicí zdravý mikrobiom. Jak zácpy, silné nadýmání, tak průjmy jsou indikátorem, že něco děláme špatně. U mě se v nejhorších obdobích projevovalo spíše nadýmání z nadměrné konzumace luštěnin a spíše směrem k zácpě, u mojí mámy zase "ranní debakly". Obojí má negativní vliv na tlusté střevo.
Nejen vláknina, ale i mastné kyseliny...tuky a kvašené
Vyšší konzumace mastných kyselin s krátkými řetězci jako mléčná, (kaprylová, kapronová, laurová = kokosový olej) či dokonce octa musí mikrobiom v zážívání rovněž ovlivňovat. Dobytku se do siláží přidává kyselina mravenčí, L-mléčná, propionová, aby se nastartovalo mléčné kvašení a eliminoval se růst plísní či bakterií způsobující hnití. Přesně tohle děláme v našem zažívacím traktu, když jíme kysané zelí, které je plné kyseliny mléčné. Již na vstupu do zažívací trubice měníme selekční tlak a upravujeme tak mikrobiotu. Kokosový tuk nebo len obsahuje mnoho mastných kyselin s krátkými řetězci. Kyselina mléčná má fungicidní i baktericidní vlastnosti. Kaprylová baktericidní. Proto přiměřné množství vhodných tuků je nutnou podmínkou pro zdravý mikrobiom.
Terminologická poznámka. Tuky jsou estery vyšších mastných kyselin.
Vědci se dneska doslova už hrabou ve výkalech. Zkoumají mikrobiom, ale má to smysl pro život? Není jednodužší vyzkoušet prostě několik způsobů stravování i ve smyslu cirkadiánních rytmů a pozorovat výsledky co mě dělá dobře a co ne? Není jednodužší se zamyslet nad tím jaký jsem? Čím se živím, v jakém jsem duševním rozpoložení a co cítím z zažívacího traktu? Třeba stačí svoje tělo více a jemněji poslouchat!
Zdravý mikrobiom - život bez zánětů
Následující poznatky jsou Zlatou střední cestou a nikoliv předpokladem úzkostlivého dodržování! Úzkostlivost je právě jeden z bodů, který je nutné pro dobré trávení z hlavy odstranit! Každý jsme přecijenom trochu jiný a děláme trochu jiné chyby. Já jsem od každého co tu je uvedené nedodržoval aspoň kousek, takže žádný vyhraněný typ nejsem. Je neuvěřitelné, že omezení přísunu polysacharidů a jejich náhrada tuky vede i k zlepšení psychické rovnováhy a většímu klidu. Nad to musím uvést, že jsem z rodiny kde je babička hysterka, úzkostná depresivní matka, otec cholerik, dědeček úzkostný hypochondr. I toto se podepíše na psychice dítěte a je třeba alespoň vylaďovat. Jsem samorost s dostatečně silným já, ale musel jsem si přiznat, že mírná neuróza v mojí hlavně byla přítomná. Překonáním tohoto trochu neurotického "nastavení": odpočinkem a přiměřenou "laxností" se následně zlepší trávení.
Jezte převážně zeleninu: vařenou, kvašenou i syrovou
Zelenina je významný zdroj vitaminů, minerálů, obsauje i trochu sacharidů, ale hlavně obsahuje nestravitelnou vlákninu, která působí pozitivně na náš střevní mikrobiom - na tvorbu butyrátu.
Vařená zelenina bývá stravitelnější - mrkev, celer, petržel je nutné asi vždy vařit. Zničí se tím přirozené fungicidy jako furanokumariny, karotatoxin. Vařením se některé vitaminy ničí, jiné se stávají dostupnější zvláště s olejem/tukem.
Syrová či kvašená zelenina je zdrojem hlavně vitaminu C a Bček (kys. listová): zelí, špenát, kapusta, saláty... Červenou řepu lze jíst vařenou i syrovou. Kdo si ovšem svým hektickým, hysterickým, úzkostným a neurotickým způsobem života rozvrátil trávení natolik, že má například histaminovou intoleranci (HIT), tomu kvašené nelze doporučit.
Obilné zdroje vlákniny
Do ovesných kaší v nezánětlivém stádiu velice doporučuji mimo psyllia přidávat i ovesné a žitné otruby, dají se koupit v prodejnách zdravé výživy. Je to zdroj kvalitních vitaminů B.
Nebojte se tuků
Tuky z rozemletých semínek na prach jako je len, slunečnice, dýně by měly být součástí diety. Ale i máslo, sádlo, rybí tuky. Směs nasycených i nenasycených mastných kyselin tělu udělá jen dobře. Protizánětlivý účinek mají hlavně polynenasycené např. DHA (ryby, len, mák, vlašské ořechy). V tucích se navíc rozpouštějí vitaminy D, betakaroten a bez tuků nemůže tělo přijímat tyto živiny. Z vlastních experimentů mohu potvrdit, že ketogenní - tuková dieta má zásadní vliv na zánět. Tato dieta zánět tlumí, je metabolicky velmi podobná půstu.
Omezte pečivo, škroboviny - sacharidy
Nadbytek sacharidů, které se nestráví způsobí ve střevě jen kvašení. Navíc vymletá bílá mouka je asi největší zlo hned po bílém rafinovaném cukru. Jsou to doslova prázdné kalorie bez mikronutrientů. Když už pečete, používejte celozrnou mouku a otruby! Zásada je jednoduchá: čím horší potíže se záněty, ekzémy, tím méně škrobovin a více zeleniny, tuků a bílkovin. Týká se to všeho i takzvaně zdravých obilnin jako je pohanka, jáhly, ovesné vločky, musli, špalda, a částečně i luštěnin. Pohanka, jáhly a luštěniny nepřekyselují žaludek, takže ty mají prioritu před pšenicí. Všechno zrno co obsahuje hodně škrobů je při neinfekčním zánětu prostě špatně. Místo zrna je třeba vzít olejnatá semínka, tučné ryby, smetanu, máslo, špek, apod. Tím, že ve stravě vypadne škrob, pobijete v mikrobiomu kvasinky a bakterie živící se cukry. Co víc. Donutíte je metabolizovat zbytkové tuky s vlákninou a tyto bakterie pak začnou produkovat mastné kyseliny s krátnými řetězci tělu prospěšné. A když obilniny, konzumujte celé zrno: vařením, rozmixováním na kaši. Či výrobou kváskového celozrného chleba. V akutních stádiích ekzémů, ale doporučuji škroboviny vyřadit zcela a nahradit energii tuky - lehkou ketogenní dietou. Žádné rohlíčky, žádné knedlíky, žádný chleba, žádné dortíčky, žádné koláčky, ovesné kašičky velmi pomálu!
Stejné zlo je nadbytek sušeného ovoce. To nerozkoušete pořádně a kvasí to ve střevě. S rozinkami to mám několikát deterministicky ověřené! Spíš než sušené ovoce jezte čerstvé. Osobně považuji častou konzumaci rozinek, každodenní snídani musli/ovesné vločky+ovoce a časté pití bílého, zeleného ale i černého čaje za největší blbost, kterou jsem mohl z výživy mikrobiomu dělat. Jelikož pracuju jako vývojář - tedy převážně hlavou a dřepím na zadku u monitoru - snídám často zeleninové krémy se zakysanou smetanou / vejcem. Pokud mám jít na výlet či se fyzicky dřít, samozřejmě snídám kaši z ovesných vloček s mletými semínky (len, slunečnice) a přidám psyllium. Psyllium i drcený len vytvářejí "slizy" a podpoří nejen výživu střevní sliznice, ale méně jí i dráždí.
Jezte malé porce
Malé porce jídla nepřetíží zažívání a tělo bude mít dostatek trávících šťáv. Velice špatný návyk je napcat se k prasknutí. Jednak to tělo nemá šanci využít a vznikne z toho jen exkrement, ale zároveň si zbytečně narušujete mikrobiom. Je lepší jíst během dne častěji a málo než se přecpat. Už začíná svítat proč je důležitá kalorická restrikce aneb hormeze? Toto jsem ověřoval i pomocí umělého přidávání trávících enzymů pankreatu (přípravek Pancreolan: lipáza, amylasa, proteása). Pro velmi hubené jedince bez tukových zásob bych přidání enzymů pankreatu velmi doporučil.
Jezte v klidu, žádné stresy
Při jídle se nevyřizují telefony, žádné stresující záležitosti. Jídlu je vyhrazen klid, ten podporuje trávení. Jakékoliv pracovní stresy začnou vyplavovat kortizol a ten naprosto jistě zastavuje trávení v žaludku a tenkém střevě. Výsledek takového chování bude rozvrácení mikrobiomu! Z tohoto důvodu naprosto zavrhuji "fast-food". Jídlo berte jako slavnostní okamžik během dne, který si nenecháte ničit neurotickými či psychopatickými pošahanci co honí termíny. V čase jídla je ignorujte. Nejlépe je ignorujte zcela. Minimálně hodinu po obědě následuje klid a žádné stresy, žádná fyzická námaha. Stejně jako to dělají šelmy: nažerou se a lehnou. Inspirujte se vaší kočkou nebo psem.
Asi nemá smysl, abych rozebíral lidi co při jídle čumí do telefonu, nebo čumí na televizní zprávy a rozčilují se,... U jídla je buď klid, nebo příjemná uklidňující nebo klasická hudba.
Afektované emotivní hysterky považuji za defacto neléčitelné, neb musí nejprve začít pracovat na svém duševním stavu. Tím se jim zlepší i trávení. Vím o čem mluvím, mám je v rodině. Předesílám předem, že se jim terapetuticky věnovat nebudu. Mají svou hlavu, svůj rozoumek (pseudologia phantastica), tak ať trpí. Jejich ošetřující doktory upřímně lituju.
Sousta dobře a dlouze rozkousejte
Každý chemik ví, že reaktivita reakcí vzrůstá s plochou reaktantů. Proto se v chemické technologii vše pevné drtí, mele a rozmělňuje na prach. Přesně na to máme zuby. Pokud budete jídlo hltat, nemůžou se k těmto kusům dostat trávící šťávy a nestrávené jídlo projde do tlustého střeva, kde začne hnít či kvasit. Zamilujte si mixéry a pulverizované kaše. Sníte toho pak mnohem méně a ušetříte za kvalitní suroviny. Rozmělněním vyživujete hlavně tělo a ne kvasinky či hnilobné plísně v tlustém střevě.
Příliš po jídle nepijte
Příliš tekutin po jídle akorát ředí trávící šťávy. Pití by mělo trávení podporovat, takže lze doporučit teplý, ne horký řepíkový, mátový, zázvorový čaj. Trochu nepřechlazeného piva. Nepijte zásadně před ani těsně po jídle zelené/bílé/puerh čaje, které naopak trávení brzdí. Negativní vliv na ekzém z drahých bílých/zelených čajů jsem několikrát ověřil. Můžeme si dopřát takový čajový dýchánek, ale spíš v postní době. Přeslazené vychlazené limonády nepijte. Záděláváte si na diabetes/cukrovku.
Nejezte brzy ráno ani pozdě večer, neponocujte
Vliv délky biologické noci na kvalitu trávení a odpočinek trávícího ústrojí je zjevný. Pravidelné střídání světla a tmy je hormonáně podmíněný proces, který nelze obelhat. Nejezte hned po probuzení, kdy trávení spí. Jezte až hodinu, dvě, tři po probuzení, kdy už je světlo a melatonin v krvi spadnul. Chovejte se stejně jako zvířata venku. Nejprve je probudí svítání, světlo jim potlačí produkci melatoninu a to je připraví na příjem potravy. Ráno na lačno si dejte vycházku za světla, nebo krátké cvičení s intenzivním světlem LEDek. Zvedne se vám trochu kortizol a ten zastaví záněty. Večer dvě hodiny před spaním nejezte a nesviťte intenzivní bílou LEDkou! Respektujte konečně už chronobiologii! Pravidelné střídání melatoninu a kortizolu má svůj fyziologický význam a je třeba ho respektovat! Kdo ponocuje, nebo pracuje na směny, má chronicky zkrácenou nebo narušenou biologickou noc a to mimo vlivu na imunitní systém způsobuje také úzkostlivost, která rozvrací trávení.
Při jednání dejte na to co vám říká břicho
Jakmile jste na (pracovním) jednání s někým, nerozumujte. Všímejte si jak reaguje váš žaludek a střeva. Naučte se vnímat tyto nevědomé signály, které ale mluví jasně. Když mi hrkne v břiše, nebo je mi z toho člověka nanic, nedejbože na blití, jednání ukončete a s takovou osobou se dál nestýkejte. Ignorujte jí bez vyjímky. S pravděpodobností hraničící 100% je to člověk typ. parazit nebo agresor, a nemusí to vůbec korelovat s penězi, které nabízí. Neodnese to pravděpodobně vaše pokladna, ale vaše zdraví ano. Stres a kortizol, který vám tenhle člověk bude vyplavovat za to nestojí.
Pokud vám hrkne v břiše, nebo se sevře, když se vrací partner/ka či rodiče domů, odpověď znáte sami. Cholerický samonasírací fotr a úzkostná vyplašená matka. Jak typické...
Sportovci, běžci a fitnesáci
Pravidelný přiměřený sport je super. Sám běhám vytrvalostně nějakých 15let bez přestávky. Musíte si ale uvědomit, že fyzická námaha je výrazný stresor a způsobuje vyplavování kortizolu pro glukogenezi ze zásob glykogenu a tuků. Proto je nutné cvičit až několik hodin po jídle (závisí jak je stravitelné!). S prázdným žaludkem a pít jen pití s rychlými sacharidy co nevyžadují dodatečné pankreatické enzymy (glukóza,sacharóza, palatinóza). Určitě nesmíte cvičit krátce po jídle. Cvičit byste měli dopoledne a odpoledne i večer mít už klid na regeneraci a vydatné jídlo s bílkovinami. Tím budete respektovat cirkadiánní rytmus kortizolu a efektivně potlačíte jakýkoliv zánět. Není podstatná ani tak přesná hodina jako rozdělit den na "cvičení a aktivita" a "jídlo a klid". Nacpat se po práci a pak jít cvičit je opravdu nerozum. Já běhám skoro denně asi 5km většinou ráno mezi 7-9h na jednu čajovou lžičku sušené třtinové šťávy a hrnek neslazeného čaje/vody. Snídám až mám fyzický klid. Ekzém není a nebude ;-)
Byliny a koření pro dobré trávení
Řepík lékařský, máta peprná, měsíček lékařský - květ, fenykl - plod, zázvor, koření kari, majoránka, ostropestřec (játra), vitamín P (pivo) a mnoho dalších.
Pro zklidnění neurotiků: meduňka, třezalka, pivo...
K dalšímu čtení
Cirkadiánní rytmus melatonin:kortizol ve vztahu k mikrobiomu
Střevní mikrobiom ve vývoji lidských onemocnění - Tereza Válková, Masarykova Univerzita, Brno 2017
Mikrobiom na iRozhlas - trochu pozadu jsou mikrobiologové, nemyslíte? Neví jaký, to jsou ti vědátoři bez filozofie...zahrabaní po uši v hov*ech bez hlavy v oblacích, která vidí na míle daleko ;-)
Půst - mravní nástroj buněk
Půstu je věnována jedna celá stránka. Půst má vliv na akutní zánět, ale i na mikrobiom. Již mnoho let si dávám jednou za týden až 14 dní jednodenní půsty (o víkendu, kdy si udělám klid nebo intenzivně duševně pracuji). Hlad totiž bystří mysl! Nemyslete si ale o mě, že jsem nějaký asketa, který si nedopřeje hostinu. Opak je pravdou. Užiju si jídlo a užiju si i hlad, dělám to protože se mám rád.
Kdo nepozná skutečný hlad, ten se začne utápět v převelechutných jídlech a vybičovává svoje choutky do takových extrémů, že výsledkem bude nemoc! Střídmost v jídle je základem zdraví! Božským Darem za občasné odříkání bude buněčná mladost. Všichni vědci i filozofové na světě to věděli a ví. O tom je celá hormeze.
Na tuto pravdu dokonce přišli už i v České průmyslové zdravotní pojišťovně.
Slepé střevo a apendix
Doby hloupých mýtů a pověr, že slepé střevo a apendix nemá v těle žádnou funkci jsou naštěstí dávno pryč, trvalo to ale dlouho (2016). Mě osobně se tomu nikdy nechtělo věřit, protože každý orgán, který Všehomír(evoluce) zabudoval do našeho těla má nějakou funkci a lidé jen přicházejí postupně na to jakou funkci. Teprve výzkum mikrobiomu tlustého střeva odhalil celkem jednoduchou pravdu. Výběžek slepého střeva apendix je rezervoár mikrobiomu v situacích úplných "debaklů", kdy sníme něco zkaženého, nebo nás zachvátí střevní chřipka. V situaci, kdy se náhle zcela vyprázdní tlusté střevo vodnatým průjmem umožňuje apendix do odpadní hmoty přicházející z tenkého střeva znovu nasadit správnou mikrobiotu. Proto je umístěné hned na začátku v bodě, kde se spojuje tenké a tlusté střevo.
Je to zcela zřejmé. Stejně jako se při pečení používá droždí, nebo při kvašení piva pivovarské kvasnice, stejně apendix dodává do nezahuštěné skoro "sterilní" stolice správné mikroby. Pojem sterilní berte v porovnání s obsahem tlustého střeva, který obsahuje až 60% objemu bakterií.
Lidé bez "slepáku" proto budou velice pravděpodobně náchylnější na změnu mikrobiomu a bude pro ně přísnější dieta podmínkou zdraví. Lidé se slepákem si budou moci občas více hřešit a také bude pravděpodobně delší dobu trvat, než rozvrácený mikrobiom dotlačí dietou ke zdravé populaci mikrobů.
Kdo je kdo
Změnil jsem svůj přístup k jídlu i životu a hle... zánětlivý ekzém a mírná atopie kůže je fuč! Kdo nezkusil, kdo se pokorně neptal, ten se nikdy neuzdraví. Napřed musí sklonit hlavu, chodit po lesích sám a ptát se "Co dělám blbě?". Vtipné na tom je, že nejsem rozhodně sám, kdo se vyhrabal z atopií a ekézmů. A že cílíme defakto stejným směrem. Mám ale dojem, že nejsem závislý na všelijakých předražených potravinových preparátech jako je mladý ječmen, chlorella, spirulina, noni a další a další vynálezy k očistění celého světa na kterých jedou takzvaně vyléční atopici! Pochopil jsem totiž celek, nikoliv jen výsek pravdy a o to složitější to bude pro vás samotné. Je to přesně jako v pohádkách. Poslední ingredience uzdravení leží jen ve vás a ve vašem sebepozání. Jedině trénováním odvahy, chozením po lesích sám, jsem si právě tam uvědomil, že se lidmi moc vybavuji. Nebyl jsem schopný posílat lidi, co ve mě vyvolávají stresy rovnou do hajzlu. Je to přesně tak a ne jinak! Trochu jsem zhrubnul a začal milovat metal i death-metal. Jsem přesvědčený, že za tuto nezdravou, úzkostnou mentální "aviváž" může především můj cholerický hněvivý otec a moje přecitlivělá matka. U sebe jsem tomu dal konečně stop. Otce konečně seřvu a ignoruji úzkosti matky. Nezanevřel jsem, ale získal jsem konečně "zdravý odstup". Spisovatel Bohumil Hrabal prý léčil svou citlivou povahu prací v "dělnické putyce". Tomu říkám odvaha a sebereflexe!
Půst a ketodietu použiju na jakýkoliv drobný zánět. Jeví se to jako nejúčinější metoda narozdíl od polykání prášků a mazání mastiček. Funguje ale i na jiné typy zánětů včetně vazů nebo šlach. Dietní i mravní návyky jsou základní prevencí pro vznik nejen ekzémů.
Poznejte sebe, změnte sebe a řekněte chorobám "Adieu!".
Nechť Vás provází na cestě uzdravení Sluneční jas Sv. Jiří, který přemohl Draka.
Váš Don Quixote de la Mancha ;-)
Finanční podpora
Pokud vám tyto informace pomohly k léčbě, prosím vás o drobný příspěvek za to, že jsem trávil svůj čas to zde sepsat. Dělám to ve svém volném čase: č.ú. 77063077 / 5500.