Efektivní léčba akné

Co je akné

Acne

Akné je často chronické infekční onemocnění kůže a nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejvýraznějším projevem nemoci je vznik vřídků, zvaných trudy, nežity, neštovice, odborně furunkly, hovorově uhry, jebáky, beďary nebo beďáky a beďárky a pupínky. Tyto vřídky jsou způsobeny zánětem vývodů mazových žláz (jejich uzavřením). Stagnace sekretu mazových žláz, zanícením (infekce bakteriemi) má za následek poškození těchto žláz a vznik hlubokých zánětů, po nichž zůstávají jizvy.

Příčiny vzniku akné souvisí se zvýšenou hladinou androgenů (pohlavních hormonů), dědičnými predispozicemi, stresem, ponocováním, přejídáním. Sám jsem v pubertě trpěl výrazně akné. Lecos s akné lze dělat, ale nejde v tomto případě ani o přílišnou péči o kůži, ale o vlastní životosprávu - životní styl. Nedostatek pohybu (např. běh). Příliš mnoho stresu, neuróza, přejídání, úzkosti, ponocování jsou hlavním faktorem negativně ovlivňujícím toto onemocnění. Pověry ohledně sexu či masturbace jsou naprostý nesmysl. "Kdo tvrdí, že to nikdy nedělal, ten to dělá dodnes!" (Míla Břečka/Dušek, film Pupendo). Pohlavní touha přímo souvisí s množstvím pohlavních hormonů v krvi a jejich koncentrace je závislá na věku a pak jí ovlivňuje výrazně délka biologického dne (to platí nejen u člověka, ale i potkanů, křečíků - viz výzkum chronobiologie). "Nadrženost" lze tedy ovlivňovat přirozeně délkou dne, a tedy způsobem (umělého) osvětlení i fyzickou aktivitou venku. Zvýšená sexuální aktivita a akné se spolu mohou vyskytovat, ale vzájemně si nejsou kauzální příčinou! Jsou to právě jen hormony, co ovlivňují oboje! Pohlavní hormony ovlivňuje věk, dospívání a délka biologického dne!

Prevence proto zahrnuje:

Každý muž, který bude aspoň dva roky respektovat bez vyjímky světelný řád Slunce, bude svítit tak, aby kopíroval východ a západ Slunce, ten pozná, že jeho pohlavní chtíč bude slabší v zimě a na jaře s prodlužováním dnů začne sílit. Čím delší dny, tím větší žádostivost. Pánové - toto ale nesouvisí s vaším výkonem v posteli! Naopak více klidu přes zimu dodá objemu, je to celkem sranda. Penis není jen jako sval ;-)) Taky je tu samozřejmě ve hře podnět - sexuální objekt. Takže si to nevykládejte tak, že delší tma z vás udělá na zimu impotenty. ;-))

Světlo a tma - hráči chronobiologie

Je to právě světlo, které řídí biologický den a biologickou noc. Dnes lidé často ponocují, svítí večer nevhodným světlem s velkým obsahem modré barvy, koukají do monitorů PC, telefonů... (stejně jako jsem to dělal sám ;-) a tím si chronicky zkracují biologickou noc. To má ale dlouhodobý kauzální vliv na spánek, na imunitní systém, psychickou pohodu tak i na pohlavní hormony.

Právě tento faktor "světla" je významným hráčem, který ovlivňuje dlouhodobě jak poruchy imunity, tak například i akné. Role delší biologické noci znamená snížení obtíží v horizontu asi šesti měsíců až jednoho roku. Ostatně sám praktikuji světelnou hygienu již skoro 10let. Světelný řád přinesl řadu nečekaných změn k lepšímu: imunita i psychika.

Tento článek a upozornění na význam světla v noci jsem napsal, protože už se nemůžu dívat na epidemii akné - před 15 lety dívky akné defakto vůbec neznaly. Týkalo se to především mužů/chlapců v pubertě, jako mě - a stejně jsem ponocoval! Teď je vidím zdermacolované a osypané tak často, až je z toho smutno. Bohužel, obsedantní používání mobilů v noci, svícení LEDkami si vybírá svou daň - chronické zkrácení biologické noci! Světelná kázeň je hlavní prevence vzniku akné, protože přímo ovliňuje pohlavní hormony a stres.

Intenzivní slunění/opalování podněcuje tvorbu kožního mazu a má tendenci akné zhoršit, závisí v jakém je to stádiu, protože UV-B zase naopak pomáhá ničit bakterie. Opět tu platí zlatá střední cesta a vlastní pozorování! Určitě je lepší se slunit krátce už pro samotný vitamin D3, a nemazat se zbytečně krémy na opalování.

Léčba težšího akné lege artis

Akutní zánět se často potlačuje antibiotiky (systémově - prášky) a to i topikálními. Tento postup lze doporučit pouze ve chvíli, kdy je kůže extrémně zanícená a hrozí vznik velkých jizev. Pro běžná akné bych ji nedoporučoval. Chytřejší dermatologové to nedělají, protože rozvrací mikrobiom tlustého střeva.

Sám mohu doporučit pro mírnější formy Retin-A 0,05% - jako mast (blokátor tvorby mazu). Musí se nanášet velice citlivě nejlépe nanést na odličovací tampón kapku ve velikosti čočky a to pak dokonale rozetřít po čele/obličeji. V tomto případě závisí na dobrém rozetření a malém množství. Nesmí se to přehánět, jinak se kůže začne loupat a spíš si to zhoršíte. Tento lék je v ČR na předpis a díky vedlejším účinkům lze tento lék použít v horších případech!

Perorální Roaccutane (isotretinoin) derivát vitaminu A - v kapsli, působí systémově. Pojišťovny se často kroutí to proplatit, ale je to jediné co skutečně funguje. V těhotenství je kontraindikován! Tento lék je v ČR na předpis a sám jsem si ho musel uhradit. Díky vedlejším účinkům lze tento lék použít jen ve vážných případech!

Lege artis terapie pomocí derivátu A vitaminu je zaměřená na snížení produkce mazu. Terapie trvá měsíce, ale má systematický výsledek. V lehčích formách bych se ale zaměřil na životosprávu - prodloužit si i v pubertě biologickou noc a upravit stravu (méně pečiva a více zeleniny), pravidelně běhat. Na přeslazené nápoje zapoměňte! Delší biologická noc (kdy je v krvi melatonin) sníží po několika měsících hladinu androgenů a výrazně pomůže!

Funkční kosmetika

Ač je mi přes 30 let, mám stále mastnější kůži na obličeji (asi po otci). Jediná funkční kosmetika, kterou jsem za roky puberty ověřil je Effaclar DUO+, Effaclar K, Effaclar A.I., vše od firmy La Roche. Je to drahé, ale jediné co funguje a není to isotretinoin ani antibiotika. Také je vhodné ráno přetřít kůži čistící vodou obsahující kyselinu salicylovou (tzv Adstringentní voda), stahuje mazové póry a tím zamezuji ucpání pórů. Na slabší občasné "pupínky", které se mě dělají občas jen v létě, to bohatě stačí. Kombinovat to lze s občasným peelingem. Také po umytí obličeje je vhodné kůži omýt slabě kyselým roztokem octa s vodou (ředení cca 1:4) (pozor na oči!). Sníží to pH kůže do kysela a zlepší její odolnost proti bakteriím, které na kůži nemají co dělat. Naopak kyselé prostředí podpoří přirozené laktobacily!

Disclosure: S firmou La Roche nemám žádný obchodní vztah, ale vím, že trh je zaplavený kravinami a zbytečně se utrácí peníze a nesmysly, které nefungují. Pokud máte zkušenosti s přípravkem jiné firmy, stejně funkční, můžete mi je napsat a doplním to sem.

Články a obsah webu health.smishek.com jsou duševním vlastnictvím fyzické osoby Ing. Petr Sládek bydlištěm Praha 4, Podolí. Nenabízím zdravotnické služby ani ošetření. Kopírováním obsahu bez povolení či označené citace s odkazem na tento web se dopouštíte porušování autorského zákona č. 121/2000 Sb. Čestně prohlašuji, že jsem vzal osud pevně do svých rukou a prezentuji tu jen a pouze to, co jsem vyzkoušel na svém vlastním těle. Informace zde zmíněné neslouží jako náhrada lékařského vyšetření ani nenahrazují lékařskou péči, poraďte se laskavě se svým ošetřujícím lékařem. V případě vážných akutních stavů vyhledejte neprodleně odbornou lékařskou péči.